A kicsiknek mintha nem lenne csak „ON” gombja az „OFF” valahogy hiányzik. Amikor a végletekig fáradtak, vagy álmosak, akkor még jobban pörögnek, míg összeakad a rendszer és már csak az segít, ha kihúzzuk a konnektorból. Az elegendő alvás élettanilag, az agy és a test fejlődése szempontjából ugyanúgy fontos, mint a kiegyensúlyozott érzelmi élethez. De ezt mintha ők nem tudnák, ráadásul elég sokan közülük „rosszalvó” programmal születnek, míg a szomszéd gyereke bezzeg igazi jó alvó. Vannak, akik olyan éberen alszanak, hogy minden egyes felületes fázis után felébrednek, és kezdik a maguk módján egrecíroztatni a család többi tagját. Minél nagyobb „buli” felébredni, mert ilyenkor sok kellemes és izgalmas inger éri: ringatás, anya-apa közelsége, átkerülés a nagy ágyba, beszélgetés, éneklés, evés, ivás – annál valószínűbb, hogy még sokáig megmarad ez a kellemetlen viselkedés. A jó hír, hogy az önálló elalvás képessége inkább szokás kérdése, mint valami megváltoztathatatlan adottság. Lehet, hogy időbe telik (én több hónapig küzdöttem vele, és megérte!), de minden gyerek megtanulhat elaludni és átaludni az egész éjszakát. Respektálom és elfogadom, ha valaki az együttalvásban hisz, most azokhoz szólok, akik szeretnék, hogy gyermekük a saját szobájában minden gond nélkül, egyedül aludjon.
1. Ne guggoló rajtból kelljen elaludnia. Ahogy a reggelek rohanósak az esték is azok, így sok kicsitől elvárjuk, hogy szinte rögtön, a rohangálást követően ugorjon az ágyba, és háromra aludjon el, mert már késő van. Akár több órás lelassulásra is szükség van ilyenkor, nyugodt, csendes időszakra, amit lágy zenével, hangulatfényekkel is alá tudunk támasztani.
2. Legyen egy szigorú esti rutinotok. Minden este ugyanazok a tevékenységek kövessék egymást, ugyanabban a sorrendben. A dackorszak közepén a kicsik szeretnek a rutinnal ellenkezni, ezért érdemes úgy tenni, mintha ezek kőbe vésett szabályok lennének. Ha érthető szimbólumokkal, képekkel (vacsora, fürdés, mese villanyoltás) és az ahhoz tartozó óraállással (mikor melyik következik) rögzíted a rutint, hogy itt kérem, valami egyetemes törvényt tartunk be -. beadja majd a derekát a legmakacsabb is. Keményebb „ellenfeleknél” érdemes megtanulni valami masszázsfélét, akár lábmasszázst, az esti lazítás elősegítésére.
3. Sokszor, ha korábban teszed le, amikor még nincs kimerülve teljesen, hosszabban és mélyebben fog aludni, mintha az utolsó pillanatig vártok. Kifacsarva a felnőttek sem alszanak olyan jót, és a kicsik is, ha túlpörögnek, jelentős adrenalin fröccsel zizegnek tovább, még nehezebb lesz lerakni. Ha mondjuk 6-kor nekikezdtek a rutinnak, de csak 7-kor kerül ágyba, nagyobb valószínűséggel fog fél 8-kor már aludni, mintha 7.15-kor nyomod le.
4. Kerüljétek a cukros, kakaós, csokis dolgokat 2-3 órával lefekvés előtt, hasonlóan a tv-t, számítógépet, telefont. Ezek mind-mind felpörgetnek, és nehezítik az elalvást.
5. Felszabadító a nevetés a mindennapi szorongások ellen. Van, hogy a kicsik a napközbeni sok-sok élményt nehezen tudják feldolgozni, és vannak köztük nyomasztóak is, amelyek a sötétben, nyugalmi állapotban újra életre kelnek. Nem kell nagy dolgokra gondolni, az óvónéni rákiabált, vagy ma nem volt kedve elválni tőled reggel. Az igazi felszabadult kacagás, közös hancúrozás, csiklandozás azon kívül, hogy igazán intim pillanatokat szerez, a legjobb orvosság a szorongásokra. Ha délután sikerül sort keríteni egy kis önfeledt együttlétre, máris könnyebb lesz elaludni.
6. Ingerszegény éjszakák. Sokan felébrednek többször is az éjszaka folyamán, és ilyenkor a szülőtől függ, hogy mit meg nem tesz azért, hogy a csemete végre visszaaludjon. A legtöbben a szülői ágyban végzik, mert sokkal egyszerűbb, mint órákon át különböző megoldásokkal próbálkozni. Azt gondolom, hogy persze mindenki maga dönti el, de a hosszú távú sikert nem érdemes feladni a rövid távú kényelemért. Most könnyű és gyors megoldás a szülői ágy, de akár évekre problémákat okoz. Minél nagyobb a „buli” éjszaka, annál inkább érdemes miatta felkelni. Ha ringatás, kaja, innivaló, kedves szavak, összebújás jár a felébredésért, akkor miért is aludnék vissza magamtól? Ha viszont csend van, sötét, a minimális törődést megkapom, visszafektetnek, egy érintés, egy simogatás, és vége, akkor ez nem is olyan érdekes. Ha húszszor kell visszamenned egy éjszaka újra lefektetni némán, akkor húszszor. Az a pár nap idegölő lesz. de megéri, mert örökre vége a felébredős műsornak.
7. Csapd be az alvási ciklust. Azoknál, akik percre pontosan ugyanakkor ébrednek éjszaka, íme egy jó trükk, amit érdemes kipróbálni. Zavard össze a belső óráját azzal, hogy félig megébreszted a gyereket a szokásos idő előtt egy órával egy pár napon keresztül.
8. Fokozatosság és következetesség. Nem szabad, hogy a gyerekek azt gondolják, hogy magukra maradtak, a szüleik rájuk se hederítenek. Az önálló elalvás tréinget nem kell, hogy órákig tartó sírás, hisztizés kísérje, és persze lelkiismeret furdalás. Az önálló visszaalvás képességére van szükség az éjszaka közepén is, de ezt az esti rutinnál tudod megtanítani. Először maradj a szobában, amíg elalszik, de ne ringasd, csak simogasd, énekelj. Ha ez már jól megy, már csak tedd rá a kezed a buksijára, vagy ahol jó esik. A következő fokozatnál néhány nap múlva a jó éjt puszi után már ne legyen testi érintés. Aztán üljél messzebb az ágyától. Végül az ajtóban várd meg, az elalvást, míg ki nem tudsz menni, míg ébren van. Mindig csak akkor lépj a következő szintre, ha az előző már jól működik.
9. Játszatok elalvás színházat. Az otthoni figurákkal, plüss állatkákkal szinte minden fontos eseményt érdemes eljátszani, levezetni. A szerepjátékon keresztül, ahol te vagy az anyuka állattal, ő a gyerekkel, megjeleníthetitek, begyakorolhatjátok előre, hogyan zajlik majd az önálló elalvás. Az anyaállat mesél, énekel, jó éjt puszit ad, megsimogatja a kicsit, és kimegy a szobából. Minden egyes fázist érdemes lejátszani előre. Ez segít a megértésben, a feldolgozásban, hogy ne legyen teljesen ismeretlen a helyzet, amikor már élesben megy.
Jó éjszakát mindenkinek!
Kölyök Szerviz kiadványok - eszköztár a nevelési problémák megoldására >>
Pethő Orsolya
pszichológus
Ez az írásom a kölyökbirodalom.hu-n jelent meg.
Eszköztár a nevelési problémák megoldására.
A játékgyűjteményekbe azokból a játékokból válogattam ki a legjobbakat, amelyeket a praxisomban ajánlani szoktam a hozzám forduló szülőknek, nevelési problémáik megoldására.